Díl dvacátý – Červený kámen
Posledně jsme zvládli přes 50 km s převýšením 800 m. Ale dny se neúprosně krátí, proto také zkrátíme trasy.
Při té příští objedeme Červený kámen. A ne ledajaký! Tento měří 690 m!
Ale postupně:
Na cestu se vydáme přes Rybí, Závišice a Paseky. Projedeme Kopřivnici ke koupališti a odbočíme doleva k Husově lípě.
Tato lípa srdčitá o obvodu kmene 435 cm a výšce 31 m je posledním stromem z původního stromořadí, které lemovalo cestu od městského koupaliště směrem na hrad Šostýn. V roce 1933 poblíž lípy umístil Klub československých turistů pískovcový památník s nápisem Husova lípa a symbolem kalicha. Téměř 100 let se zde drží tradice pálení vatry 6. července k Husově vzpomínce.
Cestou do Janíkova sedla potkáme ještě 3 památné buky lesní:
Prvním ze stromů je Raškův buk. Jmenuje se po zemanovi z Kopřivnice, kterému les patřil. Ze všech tří stromů je obvodem kmene nejmohutnější. Měří 33 m při obvodu kmene 353 cm.
Druhý buk byl nazván podle Ondráše, místního zbojníka. Ondrášův buk je zároveň nejvyšším památným stromem Moravskoslezského kraje. Měří 43 m při obvodu kmene 341 cm.
Třetí je Buk Černých myslivců. Byl pojmenován podle knihy příběhů Černí myslivci, kterou napsala Růžena Svobodová roku 1908. Měří 27 m při obvodu kmene 255 cm.
Mezi buky se také tyčí Raškův kámen s Raškovou vyhlídkou, kam vyšplháme za výhledem na Kopřivnici.
Z Janíkova sedla ještě kousek nastoupáme a objedeme Červený kámen z jihu s výhledy na Lichnov, Frenštát a Javorník. Sjedeme na alkocestu a přes Kopřivnici se dostaneme do Štramberka. Objedeme Národní sad s výhledy na městečko a Trúbu. Sjedeme na Libotín a vrátíme se přes Tamovice a Rybí. Po asfaltových a zpevněných lesních cestách ujedeme 35 km s převýšením 600 m.
Vyjíždíme ve čtvrtek dne 24.9.2020 v 16:30 od školy Educa.
Přidáno: Září 22nd, 2020 pod Pozvánky.
Napište komentář
Musíte se přihlásit,aby bylo možné vkládat komentáře!